|

1. kolo Poháru Českého florbalu

Od sezóny 2015/2016 je nedílnou součástí naší přípravy na sezónu účast v pohárové soutěži.

Zvlášť v poslední době je to příležitost konfrontovat své síly převážně s týmy z vyšších soutěží. nejinak tomu bylo i letos, kdy nám los nabídl dva přední celky východní poloviny národní ligy z Kopřivnice a Rožnova. Dále jsme „nafasovali“ v posledních letech tradičního souputníka divizí i regionálkou z Domaslavic a čtvrtým soupeřem byl nový ambiciózní tým z Opavy.

Pro náš velmi mladý, málopočetný a znovu nově se rodící tým to byla náročná zkouška. Na národní ligu jsme samozřejmě nestačili. Hlavně první setkání v naší osmnáctileté historii s A týmem Vikingů nám ukázalo obrovský rozdíl mezi oběma týmy. Vikingové byli suverénně nejlepším týmem celého turnaje nejen co se herní stránky týče. Svou převahu si navíc nemuseli dokazovat slovním doprovodem.

Byla to dobrá akce a dobrá zkušenost. Z týmu byla cítit energie a chuť a na střídačce byl dobrý a svěží vzduch. „Tyhle děcka“ sice něco prohrály ale nasazení a bojovnost nechyběly a herně to taky nebylo úplně k zahození. Rovněž ubytování „u Fildy“ neslo známky luxusní kvality a skvěle podtrhlo úspěšný víkend…

 

FBC TJ Sokol Frenštát p.R. – KTG Bruises Opava    10 : 2   (4:0,2:1,4:1)

  • 2´ M.Ondryáš (V.Hlista), 4´ D.Svoboda (J.Zeman), 4´ D.Svoboda, 10´ D.Svoboda (V.Stráník), 21´ P.Klepáč (M.Ondryáš), 22´ P.Klepáč (M.Genzer), 33´ D.Svoboda (O.Polách), 39´ J.Zeman (O.Polách), 40´O.Polách (D.Svoboda), 43´ V.Stráník (J.Zeman)

S: J.Kutěj 
A.Polách – V.Stráník, O.Polách – D.Svoboda – J.Zeman
F.Nádvorník – M.Genzer, M.Ondryáš – P.Klepáč – V.Hlista
M.Vašenda, A.Genzer

Se sedmi juniory a sedmi muži v sestavě jsme vlétli do prvního zápasu v krásné hale s velmi kvalitním povrchem v Malých Hošticích. Myslím si, že kdybychom v loňské sezóně viděli sestavu se kterou zahájíme sezónu letošní, asi bychom to považovali za nějaký fake news. Nicméně je to fakt a fakt který fungoval. Na ukazateli skóre svítily tři jedničky, když ostravský Vašek zatáhl míček od mantinelu před branku kde číhal Ufy, který se nemýlil a vstřelil úvodní branku. O dvě minuty později se krásnou kombinací prosadil první útok a Davča si otevřel svůj Hoštický účet. A jen o 3 vteřiny později, po vybojovaném středovém buly prošel středem a bylo to o tři branky. Teprve po čtyřech minutách hry si svůj první zákrok připsal Kutis, který o tři minuty později vytáhl jistý zákrok proti největší šanci soupeře v první třetině. Po deseti minutách hry se poněkud laxněji do obrany vracel Davča, což se nakonec ukázalo jako výhoda, neboť trojanovický Vašek situaci zachránil, míček se dostal k Davčovi a ten ho poslal do soupeřovy branky. Pěkný hattrick. V závěru třetiny přišel ještě čas na Mártyho comeback. Po roční pauze opět v akci. A jak se ukázalo později, je to dobře.
Ve druhé třetině se hra přiostřila a ve třetí minutě přišlo první vyloučení soupeře za nedovolené vrážení. Přesilovka nebyla z naší strany ideální, nakonec se jí ale podařilo využít, když se přesně trefil Kuky. Bohužel po pár vteřinách přišla zbytečná a nevynucená ztráta míčku a soupeř nabídnutou šancí nepohrdl. Komplikace ale odmítl Genzy, po minutě si sběhl s míčkem od mantinelu na střed, přesně našel Kukyho a ten zase skulinku v brance soupeře. Po chvíli se opět opakoval trest za nepěkné a nedovolené  vrážení, tentokrát přesilovka úspěchem neskončila. V závěru druhé třetiny se velké šance vypracovala druhá pětka, ovšem bez gólového úspěchu. V samotném závěru pak ještě „ukradl“ Kulich šanci Ondrovi, když mu sáhl do přesně mířené přihrávky od Davči. Je třeba zmínit, že Davča dělal vše možné i nemožné, aby se prosadili i jeho spoluhráči z útoku.
Trochu laxní nástup do poslední třetiny chtěl potrestat soupeř přečíslením 3 na 2, v cestě jim stál ale Kutis. Další naše akce už nám ale opět zvedla náladu, Ondra vybojoval míček za brankou, před ní našel přesně Davču a pro toho nebyl problém zakončit. Navíc v páté minutě dostal možnost vyzkoušet si samostatný nájezd, ovšem ten si za rámeček svých úspěchů nedá a pátý gól nepřidal. A tak přišel čas jeho parťáků. Po dalším hrubém nedovoleném vrážení využila další přesilovku naše první formace. Tradičně nepříliš povedenou výhodu ukončil vybojováním míčku Ondra a po jeho nabídce se Kulich nemýlil. Prakticky vzápětí přišlo druhé zaváhání v rozehrávce druhé pětky a soupeř podruhé trestal. Stačilo však jen dalších 20 vteřin, aby Davča krásně u tyčky našel Ondru a tak i třetí člen elitního útoku zapsal zápis do kolonky střelců. Byť to zapisovatel oficiálně zapsal obráceně. K další přesilovkové situaci jsme si vyzkoušeli dokonce hru 5 na tři. Prosadil se nečekaně netradiční střelec, trojanovický Vašek. Samotný zápas pak ukončil chvat soupeře, který patří spíš na zápasnické tatami, než do florbalu. Zjistili jsme tedy, že nově se za takovéto fauly neukládá trest na 5 minut, nýbrž na 2+2 minuty. Těch pár vteřin se už dohrálo a byl konec.

 

FBC TJ Sokol Frenštát p.R. – SK Domaslavice    6 : 8   (2:4,3:2,1:2)

  • 4´ F.Nádvorník (M.Genzer), 13´ M.Genzer (SN), 18´ J.Zeman (A.Polách), 20´ D.Svoboda, 29´ O.Polách (J.Zeman), 44´ V.Stráník (O.Polách)

S: M.Kalina
A.Polách – V.Stráník, O.Polách – D.Svoboda – J.Zeman
F.Nádvorník – M.Genzer, M.Ondryáš – P.Klepáč – V.Hlista
M.Vašenda, A.Genzer

Je fajn, že můžete se soupeřem tři roky svádět tvrdé bitvy a po zápase si můžete pokecat. Tento zápas se nesl přesně v duchu těch minulých. Soupeř pálil ze všech možných i nemožných pozic a trefit se prostě umí. My dřeli, bojovali, dokonce po tragickém úvodu srovnali stav, na body to ale nestačilo.
Už po třiceti vteřinách prohrál čtyřicetikilový Vašek souboj na středu hřiště a bylo to 0:1. Teprve ve druhé minutě jsme se do první šance dostali Kulichem my. O dvě minuty později se ale na výlet středem vydal Filda a v koncovce se nemýlil. Jenže po minutě prošla dalšímu juniorskému debutantovi v brance, Mikimu, střela z dálky. Celkově ale Miki v tomhle zápase ukázal svou velkou perspektivu do budoucna. V sedmé minutě se do obrovské šance dostal Kulich, ovšem bez úspěchu. Na druhé straně 2x zázračně zachraňoval Miky. Další dvě branky jsme soupeři doslova darovali, když nejdříve Genzy chyboval v rozehrávce a poté jsme jen koukali, jak si nás soupeř rozebírá. Je třeba vypíchnout, že jsme už v té chvíli pracovali na nácviku nového rozestavení proti speciální hře soupeře a chvíli nám to trvalo, než jsme si zvykli. Dvě minuty před koncem se do tlaku dostala druhá formace a Ufy dokonce dostal míček do branky soupeře. To by ale nesměl jeden z rozhodčích půl vteřinky před tím písknout samostatný nájezd. I tuhle situaci jsme v hlavách bravurně ustáli a ustál ji zejména Genzy, který důvěru v něj vloženou nezklamal a nájezd proměnil.
Bohužel nástup do druhé třetiny byl stejně tragický jako ten do třetiny první. Duchem jsme byli ještě na střídačce, zatímco soupeř odskočil o tři branky. Většina druhé třetiny už ale potom patřila nám. Nejdříve Adamovo přistrčení poslal přesně do branky Kulich. Rozhodčí sice označili střelcem před brankou clonícího Ondru, ten se ale přiznal, že gól patří Kulichovi. O půl minuty později přidal další parádní akci Davča a rázem to bylo jen o gól. A dvě minuty před koncem se mohl Ondra s vervou sobě vlastní radovat z vyrovnávací branky. Bohužel v samotném závěru třetiny šel znovu do vedení soupeř po další střele z dálky.
Do poslední třetiny jsme tentokrát vstoupili lépe. Velké ale neproměněné šance měli na svědomí Filda s Kulichem. Bohužel další náš tlak byl neplodný a pět minut před koncem zahrál Mikimu na housle soupeř. Další velký závar před naší brankou už Miky vyřešil skvěle a dal nám šanci do samotného závěru. Zvlášť, když se minutu a půl před koncem při přesilovce prosadil parádním oběhnutím soupeřovy branky trojanovický Vašek. Větší drama už snad ani nemohlo být. Bohužel ho 14 vteřin před koncem ukončila Davčova špatná rozehrávka standartky. Body tedy nepřibyla ale zápas to byl hodně přínosný. Obzvlášť těší, že oba vypjaté zápasy jsme zvládli bez jediného vyloučeného.

 

FBC TJ Sokol Frenštát p.R. – FBC Vikings Kopřivnice    1 : 9   (0:2,0:3,1:4)

  • 41´ D.Svoboda (J.Zeman)

S: J.Kutěj 
A.Polách – V.Stráník, O.Polách – D.Svoboda – J.Zeman
F.Nádvorník – M.Genzer, M.Ondryáš – P.Klepáč – V.Hlista
M.Vašenda, A.Genzer

Je to zvláštní situace. Oba oddíly dělí sice jen deset kilometrů ale Áčka obou týmů se střetly vůbec poprvé. Vikingové mají samozřejmě mnohem delší a bohatší historii a samozřejmě to bylo znát. Začali jsme sice velmi dobrým střídáním první pětky, ovšem druhá se prakticky ihned dostala pod tlak, který skončil míčkem v naší brance. Po pár vteřinách chyboval v rozehrávce Adam a bylo to o dvě branky. Zbytek třetiny se nám ale povedl. Soupeř měl v rozmezí několika minut hned tři tutovky, tyč a skvělé zákroky Kutise však míček do branky nepustily. Z naší strany se do šancí dostávala zejména první pětka a to především Davča, který se svým výkonem soupeři mohl rovnat. V závěru třetiny se ještě k pěkné střele dostal ostravský Vašek. Druhou třetinu jsme odstartovali dvěma výbornými střídáními. V tom třetím se do velké šance dostal Ondra, golman jeho střelu vyrazil a při snaze dorazit míček trefil Ondra soupeřovu florbalku abylo tu první vyloučení na turnaji. Už před zápasem jsme si řekli, že proti takovémuto soupeři znamená každé oslabení prakticky jistý gól v naší síti. Tak se i stalo. Vzápětí bohužel přišel další faul, kdy Filda své nestíhání řešil dalším sekáním a přišla další využitá přesilovka soupeře. Co se určitě na turnaji povedlo, byla Mártyho síla, ta se nám hodila už v předcházejících zápasech a hodila se i nyní. V deváté minutě přišly další velké šance soupeře, které ale skončily na výborných Adamových blocích. Potom přišly naše krátké skvělé chvilky, když nejdříve Davča po samostatné akci a poté znovu Davča po pěkné kombinaci s Kulichem nepřekonali brankáře soupeře. Jak byli rozhodčí na této akci skvělí, tak pátý gól soupeře neměl platit, neb mu jej předcházelo jasné sekání soupeře. Ne že by to tedy nějak ovlivnilo ráz zápasu. V závěru třetiny pak několik učebnicových zákroků vytáhl Kutis. Hodně divoce začala poslední třetina, když se nejprve do velké šance dostala dvojice Adam – Davča aby z protiútoku nastřelil soupeř tyč. Další prádní představení si pak připravil Kutis a před druhou brankou bohužel Ondra nezakončil přesně povedenou kombinaci první pětky. Další Mártyho vyloučení přišlo za bůh ví co. Přes dva skvělé Kutisovy zákroky však soupeř i svou třetí přesilovku využil. V deváté minutě se do velkých šancí dostala opět dvojice Davča, Ondra, ovšem opět bez úspěchu. Jistě chytajícímu Kutisovi potom proletěla do sítě střela z dálky ale vše si vanahrazoval dalšími a dalšími zákroky. Nakonec jsme se přece jen dočkali čestného úspěchu, když kdo jiný než Davča vymíchal úplně všechny a potěšil naše srdce. V závěru už pak soupeř korunoval svou nadvládu dalšími dvěma brankami. Prohráli jsme, ale takovéto zápasy má smysl hrát. Tedy pro nás, pro soupeře asi moc ne…

 

FBC TJ Sokol Frenštát p.R. – 1. FBK Sršni Rožnov p.R.    2 : 6   (1:3,0:3,1:0)

  • 9´ D.Svoboda (M.Ondryáš), 34´ J.Zeman (D.Svoboda)

S: M.Kalina
A.Polách – V.Stráník, O.Polách – D.Svoboda – J.Zeman
F.Nádvorník – M.Genzer, M.Ondryáš – P.Klepáč – V.Hlista
M.Vašenda, A.Genzer

Únava naší malé výpravy se stupňovala a nás čekal další soupeř v podobě vítěze loňské národní ligy. Ve výborném světle se v zápase ukázal především náš mladý golman a také naše nasazení i disciplína. Soupeř samozřejmě nebyl v nejsilnějším složení i tak byl ale nad naše síly. Hned po minutě hry si první zákrok připsal Miki a první šanci Kuky. Ve druhé minutě šel soupeř do vedení. Ve čtvrté minutě nás po námazu trojanovického Vaška zachránila tyč. Dobrou střelou se prezentoval Genzy, v další šanci nevyšla střela Kukymu. V deváté minutě před brankou vybojoval míček pro Davču Ufy a ten i v tomto zápase skóruje. Mezi desátou a dvanáctou minutou se do dobrých příležitostí dostali Adam, Kuky a korunu tomu nasadil Kulich, který promarnil tutovku. Jak na to nám tak ukázal soupeř a dvěma góly v závěru třetiny si vytvořil pohodový náskok.
V úvodu druhé trefil agilní Kulich tyč. Poté zkoušel své štěstí střelou z dálky Ondra ale golman soupeře se překvapit nenechal. V šesté minutě naopak skončilo v naší brance nahození soupeře. V sedmé minutě nastala neuvěřitelná situace, když Davča ve velké šanci nastřelil tyč a Ufy z dorážky minul úplně prázdnou branku. Soupeř nás školil v proměňování šanci a přes výborné Mikiho zákroky přidal další branky.
Ke cti našich hráčů slouží to, že to nezabalili a bojovali až do konce. Ve čtvrté minutě přišla pěkná kombinace po ose Adam – Davča – Kulich. Ten ze vzduchu trefuje přesně a způsobuje dílčí radost. Vzápětí soupeř další bombou nastřeluje tyč. Své štěstí potom zkouší Ondra střelou ukrytou za hráčem aby posléze minul skákající míček před brankou soupeře. Několika zákroky nás ještě podrží Miki a je konec. Body bere zaslouženě soupeř.