Hammer Games – Pustevny na kolech

Přesně podle očekávání se na startu tohoto podniku postavila hrstka statečných. V podstatě tedy takoví čtyři všeho schopní mušketýři 🙂

Co si budeme povídat, ono to počasí tomu taky moc nepomohlo. Hore kopcem to ještě šlo ale dole kopcem to bylo na omrzliny prvního stupně. K tomu vlezlá a mokrá mlha a tak zážitek z akce byl poloviční. Tedy cestou nahoru skvělý pocit z nádherné dřiny ale desetikilometrový sjezd domů už bohužel ten všeobjímající pocit větru ve vlasech kazila ta vlezlá zima.

Na startu byly rovným dílem zastoupeny kola i koloběžky. Honza coby poloprofesionální cyklista s odpovídajícím vybavením a k němu Davča s „horákem“ na kterém navíc seděl jako vosa na bonbóně 🙂 . To byly kola. Trener se svým milovaným Wolferem a Ondra na stroji, který vjede všude a doveze vás do práce spolehlivě každý den ale na silniční „pretěky“ to moc není. To byly koloběžky.

A protože se čekalo, že kola budou rychlejší než koloběžky a také proto, že Davča se tradičně o pár minutek zpozdil, vyrazily na 5,6 km dlouhou a 430 metrů převýšení obsahující trať nejdříve koloběžky. Pár minut po nich vyrazili i cyklisti. Já tedy úplně nevím, jak to hodnotili ostatní ale pro mně to bylo něco úžasného. Pro někoho kdo sleduje Giro, Vueltu či Tour de France a obdivuje ty borce v těch stoupáních tak měl na chvilku pocit podobného zážitku. A že tedy koloběžka je pořádná ale nádherná dřina. A že ty odrazy z těch lýtek a to dřepování stehen je fakt „hustý“. Na koloběžkáře je pohlíženo trochu jako na děcka zastavené ve vývoji, nicméně kdo nezkusil, neví co je to za zážitek. Já jsem se k tomu dostal jen díky zdravotním problémům a jako k regenerační pomůcce ale dovolím si zde jeden úryvek z vědeckého zkoumání jízdy na koloběžce (zdroj Masarykova univerzita, fakulta sportovních studií):
Ze zdravotního hlediska to nejlepší nakonec. Otázka do pranice: jsou koloběžky vůbec zdravé? Ano, jsou. Za předpokladu, že má koloběžkář odpovídající koloběžku (na nevyhovující by ostatně dlouho nevydržel), pak ano. Náš výzkum se zaměřil na hodnocení správného držení těla u pravidelných koloběžkářů a nekoloběžkářů a vyšlo najevo, že koloběžkáři mají statisticky významně lepší držení těla oproti nekoloběžkářům, jinými slovy mají rovnější záda (méně časté a výrazné skoliózy a přehnané kyfózy a lordózy). Mimo našeho výzkumu se však zdravotní prospěšnosti jízdy na koloběžce věnuje řada fyzioterapeutů a ortopedů, bývá pravidlem, že mají-li zdravotníci s koloběžkami vlastní zkušenosti, rádi je doporučují svým pacientům coby prostředek aktivního odpočinku. Důležité je, že koloběžkování představuje svižný pohyb, jenž vydatně zaměstnává svaly dolních končetin i tělesného jádra (čili tzv. „core“), zároveň však nepřetěžuje klouby a nedovolí tělu zatuhnout v nepřirozené pozici.


Tolik tedy drobná agitace a zpět k výsledkům našeho „závodu“.

1. 24:59  Honza (kolo)
2. 34:21  Davča (kolo)
3. 34:52  Trener (koloběžka)
4. 39:56  Ondra (koloběžka)

A takto se dnešní horská etapa promítla do celkového pořadí Hammer Games

1. Ondra  67b
2. Trener  60b
3. Ufy  48b
4. Márty  39b
5. Jezevec  29b
6. Davča  29b
7. Krtek  26b
8. Zdena  18b
9. Honza  15b
10. Dušan  12b
11. Tony  11b
12. Genzy  11b
13. Silvie  10b
14. Dalibor  9b
15. Marie 8b

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *